Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), “Kumpasın 15. yılında yaşananları unutmadık, unutturmayacağız’ başlığıyla bir açıklama yaptı. Açıklamada, “13 Nisan 2009’da derneğimizin yaşadığı hukuksuzluklar; devletin dini gruplar, tarikat ve cemaatler tarafından ele geçirilmesinin yaratacağı kötülüklerin ve tehlikelerin en net göstergesi olmuştur. Bugün de aynı tehdit ve tehlike devam etmektedir. ÇYDD, Prof. Dr. Türkan Saylan Hocamızın izinde laik ve bilimsel eğitim için, eşitlik ve adalet için yılmadan ve yorulmadan mücadele etmeye devam edecektir” denildi.