MHP’lilerin sancak karmaşası: Hilafet mi, fetih mi? Odatv’den kaçmaz

MHP’de geçtiğimiz günlerde Türk Dünyası ve Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilen Samsun Milletvekili Prof. Dr. İlyas Topsakal, Samsun’da yerel seçimleri kazanan Cumhur ittifakı belediye başkanlarına ziyarette bulundu. Topsakal, ziyaretlerinde AKP ve MHP’li belediye başkanlarına ‘Fetih sancağı’ hediye etti. O anlar ise sosyal medya hesaplarından paylaşıldı.

‘HİLAFET SANCAĞI’ DEDİLER

MHP’nin Samsun İl Başkanlığı sosyal medya hesabından yapılan paylaşımlarda, İlyas Topsakal’ın hediye ettiği ‘Fetih sancağı’, ‘Hilafet sancağı’ olarak belirtildi.

MHP’nin hesabından yapılan paylaşım şu şekilde:

MHP SANCAKLARI KARIŞTIRDI

Türkiye’de geçen dönemlerde de yoğun tartışmalara sebep olan ‘Hilafet sancağı’ meselesi, böylelikle bir kez daha gündeme geldi.

MHP’li hesaptan ‘Hilafet sancağı’ olarak paylaşılan sancak, aslında Osmanlı’da savaşlarda kullanılan ‘Fetih sancağı’ydı.

MHP, ‘Fetih sancağı’nı bu şekilde ifade etti ancak ‘Hilafet sancağı’ olarak nitelendirilen, sabit bir sancak yok.

Hilafet sancağı olarak bilinen bayrak ise yeşil zemin üzerine Kelime-i tevhid yazılı olan ‘Tevhid sancağı’.

İlyas Topsakal’ın hediye ettiği ‘Fetih sancağı’ ise kırmızı zemin üzerine ay ve yıldız, etrafında da besmele ve Fetih suresinden “Biz sana doğrusu apaçık bir fetih ihsan ettik.” ayeti yer alıyor.

Talha Özmen / Tolga Birgücü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x